S Bubnem v kuchyni i na cestách 11

KAALI RULLINA – Kapustové závitky

Finská kuchyně je dle mého názoru asi nejzdravější ze všech známých kuchyní. Hodně ryb, drůbeže a zeleniny, málo hovězího a vepřového masa. Velice oblíbené jsou tam masové kuličky v různých omáčkách.
Nebudu vážené čtenáře zatěžovat a dráždit jejich chuťové buňky sobím gulášem, či losí klobásou sušenou na slunci, taktéž oblíbené mihule s křenovou omáčkou u nás v Česku neseženete. Ale až budete ve Finsku – ochutnejte.

Při návštěvě Finska jsem potkal spoustu zajímavých lidí i zajímavých zvířat. Finsko je krásná země, obzvláště pak na začátku léta. Jezera, která jsou všude, jsou plná ryb, kačen a divokých hus. V jejich okolí se hemží srny, zajíci i medvědi. V každé vesničce je alespoň jeden kostel.
Vesnici Kani Polkuja tvořilo pár malovaných domečků, losí farma a …. kostel.
………. Na zápraží kostela seděl farář a popíjel Heineken z plechovky. Uměl dobře rusky, což většina starších Finů umí.
Nabídl mi taky jedno. Poptal se mne odkud jsem, co dělám a nabídl mi přespat u něj na faře. Vypili jsme celý kartón Heinekena a všechno to, co mi vyprávěl, by vydalo na knihu. Jenže by se musela číst až po desáté večer. Jinak farář Jussi byl vyjímkou, – protože Finové jsou absolutně nemluvní, až plaší.

Něco jako česká svíčková fungují ve Finsku kapustové závitky. Hospodyně na faře je nazývala: KAALI RULLINA, já se jí díval pod ruce a zde je recept na –

Finské kapustové závitky.

Suroviny:
jedna kapusta, 1/2 hrnku rýže, 1/2 kg mletého masa – jakéhokoliv, jedna nadrobno nakrájená cibule, 1/2 hrnku strouhanky, 1/4 hrnku smetany, 1/4 hrnku másla, jedno vejce, tymián, sůl, pepř, trochu vody

Postup:
– kapustu uvaříme v celku ve slané vodě, necháme okapat a rozdělíme na jednotlivé listy, které ještě osušíme
– rýži osolíme a uvaříme do měkka
– strouhanku, vodu a smetanu smícháme dohromady a necháme cca 15 min nabobtnat
– poté smícháme vařenou rýži, mleté maso, nabobtnalou strouhanku, cibuli, vejce a tymián, osolíme, opepříme a pořádně prohněteme, až hmota váže
– tuto hmotu naneseme na jednotlivé listy kapusty a stočíme do závitků
– v pekáči rozpustíme máslo a závitky z každé strany cca 10 min opečeme, při teplotě trouby 225 st.C
– pekáček vytáhneme z trouby, závitky podlijeme vývarem tak, aby nám na závěr zůstalo trochu přírodní šťávy
– teplotu trouby upravíme na 180 st. C a pečeme závitky dalších cca 45 min
– hotové závitky podáváme s brusinkovou zavařeninou a s vařenými brambory VIHREA PERUNAT – tedy zelenými brambory, to vše přelité přírodní šťávou ze závitků, kterou jsme ještě zahustili lžící studeného másla …

Brambory VIHREA PERUNAT připravíme tak, že uvařené brambory nakrájené na kostky scedíme, do hrnce přidáme kus másla a sekané listy petržele, libečku, celeru a pažitky. Zakryjeme pokličkou a obsah hrnce poctivě protřepeme … hotovo ….

… a na závěr názorná ukázka finské plachosti a nemluvnosti –

Arri Peka navštíví přítele Jarriho. Ten mu nalije panáka vodky a sobě taky. Pak sednou na balkón a pozorují úchvatný západ slunce. Když zmizí i ten poslední paprsek slunce, pozvedne Arri Peka skleničku a pronese: “ Na zdraví.“ Jarri se na něj překvapeně podívá a pak se ho zeptá: “ Přišel jsi sem chlastat, nebo vykecávat ?“ ……

… a dáme finskou básničku ? jo ? …

Iksi Fin – kaksi Fini, joj vodkaa keittiosa ja he unohtivat ettá aitti – in – law.

Vodka heille vihainen piristii jaá sóií hánen …..

 

…. strašná řeč, že lidi ? … tak to přeložíme do čeština:

Jeden Fin – dva Fini pili vodku v kuchyni …. a zapomněli na tchýni.

Ta se na ně nasr@la, vodku jim sebrala a sama ji pak vyžr@la ….

 

 

Dobrou chuť Vám přeje šéfkuchař Prokop Buben

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *