S Bubnem v kuchyni i na cestách 12

KYJEVSKÝ KOTLET

Soused mi říká: “ Napiš tam recept, jak uvařit vodku.“ Což o to. Ten z Ruska znám. Mimochodem, je velmi jednoduchý. Je tak jednoduchý, že když jsem bydlel v paneláku, ve kterém zbytek obyvatel byli Rusové, tak každý den minimálně jedna partaj vodku vařila. Chlemtali tu samohonku ještě teplou, sotva nakapal hořčičák – stakan.
Vařili ji ze zkvašených zbytků chleba, cukru a rozinek. Většina obyvatel tohoto panelového domu byla poloslepá, měla tvrdá játra a dožívala se sotva 50 let.
Jejich třípokojové byty měly okna zalepená novinami, – v jednom pokoji byly navršeny láhve od vodky až po strop, ve druhém pokoji byl pálící stroj, různě velké nádoby s kvasem v různých stádiích rozkvašenosti a úžasný smrad, ve třetím spaly děti na holých matracích přímo na podlaze a veškerý společenský život se odehrával v kuchyni.

A protože vtipy o tom, jak u ruského řezníka dostanete zrovna ten kus vepřového, který na vás vyjde právě když jste na řadě a řeznice seká celou půlku vepře na cca kilové pláty, jsou pravdou, nezbývá hospodyňkám nic jiného, než ten kus masa, kosti a ucha semlít a podávat jej jako sekaný řízek ……. ( mně stačilo jedno Pedro a dostal jsem kus, na který jsem ukázal ) ….. Taky se dá koupit celé kuře, které se nazývá – „ciplonka“ a udělat z prsíček a kusu křídla vynikající:

Kyjevský kotlet

– celá kuřecí prsíčka i s klíční kostí a půlkou křídla stáhneme z kůže, seškrábneme maso na zbytku křídla až k prsíčku, prso nařízneme po délce a do vzniklého otvoru vsuneme kus bylinkového másla
– paličkou na maso otvor přiklepneme, případně i spojíme párátkem a osolíme
– dále postupujeme jako u klasického řízku – tj. obalíme jej v trojobalu
– vtip spočívá v tom, že takto připravený řízek vložíme na cca 45 min do mrazáku ( zvýšíme tím jistotu, že máslo uvnitř řízku nám při smažení nevyteče ) a až poté jej usmažíme ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje
– usmažený řízek přiklopíme pokličkou na asi 5 min a necháme jej v teple dojít
– jako přílohu doporučuji bramborovou kaši, celé menší vařené brambory, bo brambory šťouchané
– na talíř můžeme přidat i lehce podušený zelený hrášek na másle ….kyselý okurek, rajče … dle chuti …
……. Rusi, když to mají jako jídlo slavnostní, tak obalí čouhající kůstku křídla alobalem, či střapečkem a jako přílohu podávají misky z bramborové slámy, plněné zeleným hráškem

Jestliže se nám Kyjevský kotlet podařilo připravit správně a máslo nevyteklo, bude se nám tato pochoutka rozplývat na jazyku ….. a pochopitelně můžeme použít i prsa vykostěná ….

…. a na závěr ještě poznámku k ruskému řezníkovi – přišla k němu cigánka se slzami v očích a prosila jej ať ji dá maso na dluh, že má hrozný hlad … “ Dobře, dám ti maso na dluh, ale musíš vypít kýbl vody “ …. cigánka do sebe nalila celý kýbl vody a řezník jí povídá – “ Houby hlad, žízeň si měla !“… ?..

Dobrou chuť Vám přeje šéfkuchař Prokop Buben

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *