S Bubnem v kuchyni i na cestách 20
BABIČČINA ZADĚLÁVANÁ KURA
… velice příjemné překvapení jste mi připravili Vy vážení čtenáři a čtenářky u posledních dvou receptů ….. nečekal jsem ani ve snu tak velký a hlavně upřimný zájem o vaření našich babiček, vaření jednoduché, levné, avšak moc dobré …. ještě když tyto recepty spojíme ze vzpomínáním na naše mládí, na léto, prázdniny, zimní radovánky – bez mobilů, televize a jiných zabíječů času …. slzičky se nám při tomto vzpomínání derou do očí a na tváři se nám samovolně kreslí úsměvy … syn mi říká – tati ty seš ňáký difny … se směješ i brečíš zároveň – říkal jsi to svému doktorovi ? …. nechápe to, mladej …. ?? …
V kuchyni jsme měli stará kachlová kamna a babička v nich pekla buchty, dorty a koláče na svatby, narozeniny i pohřby pro celou vesnici …. kuchyň byla provoněna pečením buchet, smaženou cibulkou, vůní sušených hub, bylinek a česneku ….
…… babička pekla dorty jen z domácích vajíček, mléka, smetany a žlutého másla … zákazníci si suroviny donesli své … já se nejvíc těšil až domíchá máslový krém a budu moci vylíznout z mísy zbytky krému …
V zimě, když jsem se vrátil z lyžovačky zmrzlý, mokrý a skoro modrý, tak mě babička posadila na teplá kamna, stoupla si ke mně zády, vzala mé zmrzlé ruce a dala si je do vlasů, já jí přehraboval účes a cítil jak jsou ruce teplejší a teplejší ….
Táta nejedl zásadně špenát, rajskou a koprovku … až jednou jsem upekl králíka na česneku, k tomu bramborový knedlík a … špenát …
…. táta chodil okolo těch dobrot, čichal a bylo očividně vidět, jak se mu sbíhají sliny … jen podotkl – fajne, ale špenát mi nedávej …. dal jsem mu ale trošku na talíř k ostatnímu … přemohl se, nabral si lžičku špenátu, válel jej chvíli v puse, pak to polkl a vykulil oči se slovy – no to je dobré, výborné, vynikající … od té doby si špenát vynucoval … tak to dopadlo i s rajskou, jen koprovku nedal …. ??…
Po několika bezmasých pokrmech si dnes dáme kousek masa ve starší úpravě jakou bohužel v běžné restauraci nevaří …
Když slepice, bo po našem – kura přestala snášet vejce, tak se naplnil její, na vsi příjemný osud a slepička šla do hrnce udělat svůj poslední dobrý skutek ….
Zadělávaná slepice
Suroviny:
– jedna střední žlutá slepička, ev. i kuře
– mrkev, celer, petržel, půl cibule
– hrášek a květák – nemusí být – dle chuti
– 5 kuliček nového koření, jeden bobkový list, špetka tymiánu, citrón, sůl
– máslo, smetana, máslo, lžíce oleje
– hladká mouka, cukr
– široké nudle, bo jakékoliv jiné větší těstoviny
Postup:
– do hrnce vložíme celou slepici
– zalijeme cca 2l vody a přidáme zeleninu i koření bez tymiánu, osolíme
– vaříme do měkka alespoň 2 hodinky, kuřeti stačí méně
– mezitím uvaříme těstoviny v osolené vodě se lžící oleje, aby se nelepily – vytáhneme je a necháme okapat
– uvařené maso i zeleninu taktéž vyndáme z hrnce
– v jiném hrnečku usmažíme ze 100 gr másla a třech vrchovatých lžic hladké mouky světlou jíšku
– jíšku za stálého míchání zalijeme jedním litrem vlažného slepičího vývaru, přidáme propasírovanou zeleninu a přivedeme k varu – necháme provařit cca 15 min.
– do omáčky přidáme nahrubo obrané maso ze slepice, drobnější kousky necháme do polévky, kterou uděláme ze zbylého vývaru
– přidáme taky zvláště uvařený hrášek a květák
– na závěr vmícháme 2 dcl smetany, dochutíme tymiánem, solí, cukrem a citrónem dle chuti
– na talíři podáváme s již uvařenými těstovinami – můžou být i brambory, noky, či kynutý knedlík …. babička k tomu dělala domácí široké nudle …
…babička jde s dědečkem lesem a tu vidí za křovím milující se dvojici. Babička: “ Dědoušku, nedal by sis taky jedno číslo ?“…. “ I dal babičko, ale či by mne ten mladej pustil ?“ …. ?? …
…tož dobrou chuť Vám přeje šéfkuchař Prokop Buben