stížnost
Stížnost na život –
Nevím, kam přesně se to posílá, ale někde musí existovat oddělení pro reklamace osudů. Protože jestli ne, tak to je jeden z největších podvodů v dějinách existence.
Dostal jsem totiž do užívání produkt jménem Život – a už po pár dekádách musím konstatovat, že kvalita neodpovídá ceně. V návodu k použití (který stejně nikdo nikdy neviděl) se slibovalo leccos: radost, dobrodružství, láska, smysl.
Jenže realita? Pravidelné poruchy, nekompatibilita s jinými lidmi a občas to celé zamrzne, aniž by člověk stiskl cokoliv.
Už jen start systému byl podezřelý – přišel jsem na svět v plné nahotě, bez přístupových údajů, bez přehledu a hned mě pleskli po zadku.
A tak to pokračuje dál: plácají tě, smějou se, dávají ti jméno, které sis nevybral a než si vůbec zvykneš, že jsi tady, už tě pošlou do školy, do práce a do fronty na poště.
Někde mezi „dospělostí“ a „pojištěním domácnosti“ se ztratilo to, co bylo napsáno v reklamním letáku.
Slova jako štěstí, láska nebo svoboda se sice objevují v popisu výrobku, ale realita připomíná spíš doplněk stravy: účinky nejsou vědecky prokázány.
A když si člověk stěžuje? Linka osudu mlčí.
E-mail na adresu buh@vesmir.cz se vrací s chybou: Mailbox full.
Reklamační formulář „karma“ je zamítnut s poznámkou: měl ses víc snažit.
Přitom nejde o špatný nápad – ten výrobek má obrovský potenciál. Umí lásku, hudbu, dobré jídlo, vůni lesa po dešti .. jenže je to jako levné čínské rádio – chvíli hraje nádherně, pak zapraská, zasmrdí a začne ti do hlavy pouštět šum.
Nejvíc mě štve, že záruka je omezená a nikdo neví, jak dlouho ještě platí. Můžeš jít na prohlídku, měnit olej, jíst zdravě a přesto ti jednoho dne prostě vypnou proud.
Bez upozornění, bez refundace, bez slevy na příští pokus.
A tak tu sedím, držím v ruce opotřebovaný kus modelu Homo sapiens a říkám si: kdyby mi to někdo prodával na e-shopu, určitě bych tomu dal do recenze dvě a půl hvězdičky.
Jednu za občasný západ slunce, druhou za pivo po práci a půlku za pohled klíčovou dírkou na sprchující se Uršulu.
Ale přiznejme si – kdybych měl možnost vrácení do 14 dnů, už bych balil ..
