S Bubnem v kuchyni i na cestách 1

BORŠČ

Vážení čtenáři, na tomto místě se budeme setkávat pravidelně – potud, pokud ve zdraví přežijete konzumaci pokrmů a jídel připravených dle receptur autorem pracně sestavených a Vámi dodržených. Zde spolu oslavíme Vánoce, Nový rok, Josefa, Kateřinu i VŘSR. Autor bude rozmlouvat se čtenářem, bude psát o jídle, o vaření, cestách po kuchyních Evropy, Asie, Ruska, Ameriky, ba i Valašska. Tu udělí čtenáři několik chytrých rad, onde vysvětlí přípravu tarbagána ( sviště mongolského ) na přírodní způsob, tam zavede čtenáře do středověké kuchyně zámecké na královské bakchanálie, načež se vrátí v čase do přítomnosti a osvětlí záhady kalorií, tuků, uhlohydrátů, bílkovin a různých dalších sloučenin, potřebných pro zdravou výživu – vynález to dnešní doby.

Všechny zde uvedené recepty, recepisy, návody na přípravu a technologické postupy budou předkládány čtenáři se zodpovědností k plné míře nevšedním, gastronomickým zážitkům, neboť i z přípravy bramborové polévky lze udělat drama par exellence. Protože autor je nejenom kuchař a světoběžník, ale taky vášnivý sběratel zajímavých kulinářských zážitků a receptur – tyto si do hrobu nevezme, rád se s váženým čtenářem o ně podělí.

Polévka je grunt, ostatní je špunt, začneme tedy polévkami. Královnou všech polévek je ruský boršč, při správné přípravě obsahuje vše potřebné pro život. Může se podávat i jako hlavní jídlo.
V hotelu ROSIJA na Rudém náměstí v Moskvě nám donesli na stůl mísu s párky, 3 mísy s masem – skopové, hovězí, vepřové, mísu se zeleninou, konev smetany a trochu polévky v hrnci. Vrchní nám oznámil, že se podává boršč. Rusové to národ molodců – 7 in 1, vše v jednom. Čím to jíst ? Lžičkou ? Příborem ? Rukama ?, nebo to srkat ? Poslední dvě možnosti jsme zamítli, srkat párek se nám nejevilo vhodným a nabírat polévku rukou taky ne, zvolili jsme tedy lžíci. Bylo to vynikající a zde je recept pro 8 jedlíků:

Pravý ruský boršč:

– nasekáme jednu velkou cibuli, nebo dvě střední na kousky
– v hrnci rozpustíme 100g másla, na másle osmažíme cibuli do zlatova ( kdo má zlatý prsten, může porovnat správný odstín smažené cibule )
– 250g hovězího, 250g vepřového masa ( skopové není nutné ) nakrájíme na menší kousky, tyto osmažíme spolu s již zlatou cibulkou.
– do základu přidáme na kostičky nakrájenou – 200g mrkev, 200g celer, 200g hlávkového zelí, 200g rajského protlaku, 5 bobkových listů, 10 kuliček nového koření, sůl
– opět 10 min osmažíme
– zalijeme 2 litry vývaru
– mezitím nakrájíme 400g červené řepy, 250g brambor na kostky, zalijeme 1 l litrem vody, přidáme 2 polévkové lžíce octa, jednu lžíci cukru, trochu soli a zvlášť vaříme 20 minut, poté vlijeme do hrnce k masu
– nakrájíme 150g jakékoliv uzeniny na kostičky, osmažíme na lžíci oleje, přidáme do hrnce
– usmažíme 3 lžíce mouky v 1 dcl oleje, bo másla necháme zchládnout a poté, vmícháme do hrnce s ostatním a dalších 15 min. vše povaříme
– boršč je hotový
– podáváme s 2 dcl zakysané smetany, kterou buď rozvedláme v polévce, nebo dáme lžíci smetany zvlášť na každou porci
– pokud máme boršč jako hlavní jídlo, podávejte k němu chléb, či pečivo

Dobrou chuť Vám přeje šéfkuchař Prokop Buben

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *